Diş Minesi Aşınması Nasıl Geçer?

Diş Minesi Aşınması Nasıl Geçer?

Diş minesi dişin en sert yüzeyi olma özelliğini taşımaktadır. Vücutta mevcut olan herhangi bir maddeden daha sert olması ile birlikte zaman içinde aşamalı olarak aşınma ihtimali mevcut olmakta ve altında daha yumuşak katman olan dentini mevcut olmaktadır. Bu dentini diş minesini dişlere yol açabilecek şekilde zarar görmeye açık hale getirebilen katman olma özelliğini taşımaktadır. Diş minesi aşınması nasıl geçer konusuna ilişkin tüm tedavi Kartal diş doktoru tarafından yapılan diş tedavileri arasında yer almaktadır.

Diş minesi aşınmasına neden olan durumlar arasında yanlış diş fırçası kullanımı, sert yiyecekler tüketimi ve daha birçok sebep mevcut olmaktadır. Diş minesi aşınmasını önlemek için yapılması gereken tüm işlemleri Kartal diş doktoru tarafından mevcut olmaktadır.

Diş Minesi Aşınma Nedenleri Nelerdir?

Diş minesi aşınması birkaç farklı nedene dayalı olabilmektedir.Diş minesinin hasar görmesi de diş minesi aşınması olarak tanımlanmaktadır. Diş minesi aşınması sorunun önüne geçilmediği ve gerekli bakımların zamanında yapılmadığı durumlarda diş minesi kaybı ve hasarı ortaya çıkarak birçok diğer ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Diş minesi aşınması nedenleri arasında;

  • Yanlış diş fırçası tercihi ve yanlış diş fırçalama yöntemi
  • Özellikle uyku sırasında diş gıcırdatma
  • Çok fazla asitli, şekerli yiyecek ve içecek tüketimi
  • Düzenli yapılmayan ağız ve diş bakımı gibi başlıca durumlar diş minesi aşınmasına neden olmaktadır.

Diş Minesi Aşınması Belirtileri Nelerdir?

Soğuk, sıcak ya da tatlı yiyecek ve içecek tüketimi sırasında dişlerde hassasiyet oluşması

Dişlerin ve diş etlerinin kirli ya da kabarık görünmesi

Dişlerde çatlak oluşumu ve benzeri belirtiler diş minesi aşınmasının belirtileri arasında yer almaktadır.

Diş Minesi Aşınması Nasıl Geçer?

Diş minesi aşınması tedavisi için mutlaka bir diş doktoru ile görüşülmeli ve uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Diş minesi aşınması tedavisi için Kartal diş doktoru hizmetleri mevcut olmaktadır. Bununla birlikte gündelik hayatta kazanılan yanlış davranışların kısıtlanması da diş minesi aşınması tedavisi için oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Düzenli yapılan diş fırçalama, kısıtlı şekerli yiyecek ve içecek tüketimi, her 6 ayda bir yapılan diş muayenesi ile diş minesi aşınmasını önleyen konular arasında yer almaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Spa ile Masaj Keyfi

Bursa Spa ile Masaj Keyfi

Diş Minesi Aşınması Nasıl Geçer?

Diş Minesi Aşınması Nasıl Geçer?

Sağlık Haberlerini Oku

Sağlık Haberlerini Oku

Aliağa Ev ve Ofis İlaçlama

Aliağa Ev ve Ofis İlaçlama

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir