Mücevherde En Çok Tercih Edilen Taş

Mücevherde En Çok Tercih Edilen Taş

Pırlanta deyince çoğu kişinin aklına göz alıcı, ışıl ışıl parlayan değerli bir taş gelir. Oysaki pırlanta değerli bir taş değil de değerli taşların kesim biçimine verilen addır. Elmas madeni pırlanta şeklinde kesilerek olduğundan daha parlak görünmesi sağlanır. Elması kesmek öyle kolay bir iş değildir. Elmas o kadar serttir ki eğer onu kesmek isterseniz başka bir elmas kullanmanız gerekir. Elmas karbondan oluşur. Usta ellerde farklı kesim biçimleriyle büyüleyici bir hal almaya başlar. Pırlanta kesimini ne kadar profesyonel şekilde yaparsanız elmasınızı o kadar değerli kılarsınız. Kesim teknikleriyle bir elması olduğundan büyük ya da parlak gösterebilirsiniz. Aynı şekilde kesim ile bu sonuçların aksini elde etmek de mümkündür. Elmas küçük dahi olsa ilgi çeker. Özellikle kadınlar için adeta bir tutkudur. Bazıları için ise pırlanta takılar birer statü göstergesidir.

Tek taş yüzük, pırlanta kolye ve bileklikler, tek taş küpe ‘ler kadınların kıyafetlerini tamamlayan şık aksesuarlardır. Sade, bir o kadar da gösterişli duran böylesi takılara sahip olmak çoğu kadının hayalidir. Aralarından seçim yaparken pahalı olanın en kaliteli olduğu düşünülse de pırlantanın değerini belirleyen şey fiyat değildir. Pırlantanın değerine etki eden şeyler nasıl kesildiği, ne kadar ağırlığa sahip olduğu, renk tonu ve berraklığıdır. Pırlantanın ağırlığı karat kelimesiyle ifade edilir. 1 karat 200 miligram gelir. Ağırlık arttıkça pırlantanın fiyatı da artar. Sahip olunmak istenen büyük pırlantalar olsa da talep 1 karatın altındaki pırlantalarda daha fazladır. Pırlantanın rengi de kaliteye etki eden unsurlardan biridir. Pırlantanın rengi ne kadar az olursa değeri o kadar fazla olur. Renksiz pırlantalar çok ender bulunur. Kaliteye etki eden diğer unsurumuz ki en önemli unsur desek yalan söylemiş olmayız- pırlantanın kesimidir. Kesim ışığın geliş açısına ve yansımasına, dolayısıyla pırlantanın ışıltısına etki eder. Bu sebepten ötürü önemi fazladır. Kesim çok yüzeyli ve yüzeyler arası tam açı olacak şekilde yapılır. Popüler olan yuvarlak kesim şeklidir. Bu durum dünya geneli için de geçerlidir. Yuvarlak kesimle pırlanta üzerinde renk oyunları yapabilirsiniz. Yuvarlak kesimden sonra en çok bilinen kesim şekilleri oval, damla, oktagon, prenses, radyan, yastık, asscher, trilliant, baget, markiz ve kalptir. Kesim aşamasında ustalık ve işçilik gibi faktörler de devreye girer. Usta ellerde şekillenen bir pırlanta tüm ilgiyi üzerine çekecektir. Böylece değeri katlanacaktır. Berraklık kalite üzerinde etkili olan son unsurdur. Pırlanta üzerinde kalan karbon lekeleri berraklığı gölgeleyebilir. Bu lekelerin azalması berraklığı arttırır. Bulut görünümünden uzak, çizgisiz, lekesiz olanlar kalitesi yüksek pırlantalardır. Ve pırlanta o oranda değerlenir. Aslına bakarsak pırlanta çamura bile batsa değerlidir. Az bulunan bir güzellik olması onu değerli kılmıştır.

Değerli taşlara pırlanta şekli verilerek elde edilen yüzükler, kolyeler, küpeler sevdiklerinize hediye etmeniz için güzel bir seçenektir. Her zaman özenle saklanacak, belki nesilden nesile yadigâr kalacak. Evlenme teklifi, söz, nişan gibi törenler için tek taş yüzükler uygun iken doğum günü, anneler günü gibi özel günler için de pırlanta kolyeler ve tek taş küpe ler oldukça uygun seçeneklerdir. Böylesi zarif bir hediye sevdiklerinizi mutlu edecektir. Hediye etmenin yanı sıra pırlantayı yatırım amaçlı da düşünebilirsiniz. Pırlantanızı sertifikalı bir yerden almak sizin yararınıza olacaktır. Sertifikada ürünün özellikleri belirtildiğinden satmak istediğinizde elinizde pırlantanın gerçek değerini gösteren bir belgeniz olmuş olur. Thales pırlanta ‘nın online satış sitesini incelerseniz geniş bir fiyat yelpazesinde birçok alternatifin olduğunu görebilirsiniz. Siteyi ziyaret ettiğiniz takdirde sizi üzmeyecek uygun fiyatlı bir pırlanta mutlaka karşınıza çıkacaktır.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir