Şömine Çeşitleri Nelerdir?

Şömine Çeşitleri Nelerdir?

Şömine dekoratif özelliğiyle evlerin havasını değiştirip göz zevkine hitap ederken günümüzde ısınma amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Öncelikle şöminenin nerede ne amaçla kullanılacağına ve hangi tarz şömine tercih edileceğine karar vermek gerekir. Odunlu, gazlı ve elektrikli (alev efektli, uzaktan kumandalı) ayrıca özel tasarım gibi çeşitli şömine modelleri vardır.

Yapılacak şöminenin sistemi şömineden beklentileri belirler. Şöminelerin yanma sistemleri konfor ve kullanım amaçlarına göre değişiklik gösterir.

Açık Sistem Şömineler

Bu tip şömineler keyfi yüksek olan şöminelerdir. Bildiğimiz geleneksel ocak gibidirler. İnsanların yerleşik hayata geçtikten sonra en uzun süre kullandığı yaşam aracıdır. Yanma yeri açıktır. Yemek pişirmede, ızgara yapmakta, ısınmakta kullanılır.

Kapalı Sistem Şömineler

Bu tip şöminelerin verimi daha yüksektir. Bir başka isimleri soba şöminedir. Bildiğimiz sobaların tüm yanma özelliklerine sahiptirler. Yanma hazneleri ve camları sobadan büyüktür. Sadece kapalı yanmak üzere imal edilirler. Şöminedeki o eşsiz çıtırtı sesini işitmek ve ızgara yapmak imkânı yoktur.

Çift Fonksiyonlu Şömineler

Bu tip şöminelerin hem keyfi hem de verimi yüksektir. Hem açık hem de kapalı şekilde çalıştırılabilen şömine modelleri bunlardır. Yüksek oranda ısı verimi ile evinizi ısıtabilirken istediğiniz anda da ızgara yapabilirsiniz.

Yanma sistemlerinin haricinde şömine modelleri kendi içlerinde de farlılık gösterirler. Elektrikli olanlar alev efektli ve fanlıdırlar. Duman olmadığı için baca ihtiyaçları yoktur. Ayrıca kalorifer sistemli şömineler de vardır. Bu şöminelerin su depoları ve devir daim pompaları vardır. Evin kalorifer tesisatına bağlanıp evdeki diğer mekânları da ıstabilirler.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bursa Beyaz Eşya Satışı

Bursa Beyaz Eşya Satışı

Elektronik Sigara Firmaları

Elektronik Sigara Firmaları

Kepenk Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Kepenk Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

Veri Kurtarma ve Önemli Dosyaları Geri Getirme

Veri Kurtarma ve Önemli Dosyaları Geri Getirme

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir